CEZA EVİ ZİYARETLERİMİZ DEVAM EDİYOR

 

Mustafa TIĞLI

DORTMUND- Almanya’nın Dortmund şehrinde, Türk Dernekler Birliği ( TUDEB ) tarafından Türk Mahkumların da kaldığı Dortmund Cezaevi’ne, Türk gençlerine yönelik bir tanıtım günü düzenlendi. Türk Dernekler Birliği ( TUDEB ) Başkanı Bahri Akalın, Almanya Bartınlılar Derneği ( ALBARDER) Başkanı Ahmet Gökgöz, Devrek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Osman Çetin Kodaş, Avrupa Sivaslılar Derneği ( ASİB ) Başkanı Rüştü Elmas ve çok sayıda Türk gencinin katıldığı etkinlikte, Dortmund Cezaevi yönetimitarafından gençlere seminer verildi.

.

 

 

GENÇLERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ

Kuzey Ren Vestvalya Eyaleti’nde ( KRV ) bir ilki gerçekleştirdiklerini ifade edenTürk Dernekler Birliği ( TUDEB ) Başkanı Bahri Akalın, gençlere suç işlemenin ne kadar kötü bir davranış olduğunu ve hayatın gerçeklerini gösterdiklerini belirtti. Başkan Akalın, konu ile ilgili gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi: ’’ Türk Dernekler Birliği ( TUDEB ) olarak bundan öncede çeşitli cezaevlerine TUDEB çatısı altındaki derneklerimiz ile birlkte ziyaretler gerçekeleştirdik. Bu seferde gençlerimize yönelik bir gezi düzenledik. Amacımız, gençlemizin cezaevi ortamını görüp yaşamlarını ona göre tayin etmeleri, arkadaşlarına da bu ortamları anlatarak suç işlemenin ne kadar kötü bir davranış olduğunu göstermek. TUDEB’in temel amaçlarından biri olan, toplumu bilgilendirmek ve özellikle geleceğimizin temintaı olan çocuklarımız ve gençlerimize yönelik faaliyetler yapmaktır. Mümkün olduğunca geniş kitlelere ulaşarak eyaletmizde yaşayan Türk vatandaşlarına yararlı olmak istiyoruz. Bölgemizdeki suç oranlarına baktığımız zaman Türklerin bu listede olması bizi üzüyor. Biz, dernekler olarak daha çok çalışarak bo oranların düşmesini sağlayabiliriz. Onların suç işlemelerini engellemek adına yoğun bir şekilde etkinlikler düzenlemeliyiz. Dernek başkanlarımıza çağrım, sadece gece düzenlemesinler. Gençlere yönelik faaliyetlerini artıtrsınlar. TUDEB olarak derneklerimizin but tür çalışmalarını destekleyeceğiz. Gençlermiz gelecek vaad ediyor. Onlara yol göstermek bizim vazimiz. Gençlerimizi dışlamadan, topluma nasıl kazandırabiliriz onun hesaplarını yapmaktayız. Ailerin en büyük sorunu gençlerin kontolü. Biz dernekler olarak gençlerimize sahip çıkmalıyız. Onların staj yapabilecekleri veya iş bulabilmelerine yarıdmcı oluyoruz ’’ dedi.

 

ONLAR BİZİM YARINIMIZ

Almanya Bartınlılar Derneği ( ALBARDER) Başkanı Ahmet Gökgöz ise, gerek TUDEB, gerekse Almanya Bartınlılar Derneği olarak bu tür faaliyetlere destek verdiklerini ve gençler için yapılacak her türlü güzel projeye destek verdiklerini vurguladı. Gökgöz, konu ile ilgili şunları söyledi: ’’ Dernek olarak projeler üretmeye çalşıyoruz. Gençlerimize yönelik nasıl bir çalışma yürütebilirz onu sürekli analizi ediyoruz. Dernek olarak, gençlerimizi için saz grubunu dernek bünyesine aldık. Çocuklarımızın ve gençlerimizin topluma yararlı olabilmeleri için dernek olarak elimizden geleni yapıyoruz. Onlar bizim yarınlarımız ’’ dedi.

Bu arada Türk Dernekler Birliği ( TUDEB ) Başkanı Bahri Akalın, başta Türkiye & Post Gazetesi ve TGRT EU TV olmak üzere, Türk medyasına bu tür faaliyetlere verdikleri destek için teşekkür etti.