Kimler online
Şu anda 12 konuk çevrimiçi
Counter
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün79
mod_vvisit_counterBu ay2547

PostHeaderIcon Almanya'da Yaşayan Bartınlı'lar Kültür ve Yardımlaşma Derneği

PAKİSTAN İÇİN TOPLANAN YARDIMLAR GÖNDERİLDİ 

Pakistan’ ın yaşamış olduğu sel felaketinin ardından dernek üyelerimiz ve dostlarımız tarafından bağışlanan ve  toplanan yardımlar yaklaşık bir tır dolusu olarak derneğimiz deposundan Pakistanlı kardeşlerimiz ile birlikte tıra yüklendi ve Pakistanlı heyete teslim edildi.

 
 

Bartın – Lünen kardeşleğinde finala doğru

Mustafa Tığlı   

ESSEN- Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Başkan Yardımcıları Hüseyin Taner Çetin ve Erol Demirkoparanoğlu, Almanya’nın Lünen kenti ile sürdürülen kardeş şehir çalışmaları kapsamında Lünen Belediye Başkanı Hans Wilhelm’in davetlisi olarak geldiği Almanya’da merkezi Essen şehrinde bulunan Almanya Bartınlılar Derneği ( ALBARDER )’i ziyaret etti.

 

 

Başkan Akın, dernek lokalinde hemşehrilerine hitaben yaptığı konuşmada, Bartın’ın bir dünya şehri olma yolunda hızla ilerlediğini belirterek, Bartın’ın tarihi dokusunu zedelemeden modern bir kent haline döştürdüklerini ifade ettti.

TERMİK SANTRAL İSTEMİYORUZ

Başkan Akın konuşmasını şöyle sürdürdü: ’’ Kardeş şehir çalışmaları için geldiğimiz Almanya’da Lünen kentinde samimi bir şekilde karşılandık. Kardeş şehir projemizin souan yaklaştık. Önümüzdeki aylarda Lünen’den bir heyet ilimize gelerek geniş çaplı incelemelerde bulunacaklar. Bartın Üniversitesi ile ilimizde eğitim alanında güçlü bir atılım başlatıldı. Bartın Belediyesi olarak elimizdeki mevcut imkanlar dahilinde en iyi hizmeti vermeye çalşıyoruz. İlimizin doğasına darbe vuracak termik santralin Amasra’ya yapılmasını istemiyoruz. Ben elektrik mühendisiyim. Bu tür projeleri iyi bilirim. Hattat Holding tarafından Amasra‘ya yapılması planlanan 660 MW x 4 = 2640 MW gücündeki santralin, yöredeki doğayı, tarihi, kültürü ve toplumsal değerleri bitirme projesi olduğu çok açıktır ’’ dedi. Çevre ve Orman Bakanlığı’nın hazırladığı 1/100000 ölçekli Bölgesel Çevre Düzeni Planı’nda Amasra’da sanayi tesisi yeri bulunmadığını belirten Cemal Akın “Amasra’dan kömür çıkarılsın, ancak santral devletin belirlemiş olduğunu alan olan Filyos’a yapılsın” dedi.

Derneğin başkan yardımcısı Basri Toprak’ta, Lünen ve Bartın’ın kardeş şehir projesine destek verdiklerini belirterek, Bartın’ın kalkanması için dernek olarak canla başla çalıştıklarını vurguladı. Toprak, ’’ Avrupa’da yaşayan insanlarımız Bartın’a tatile gittiklerinde başta çöp sorunu olmak üzere bir çok sorun ile karşılaşıyorlar. Biz bu tür sorunlarda belediyemizin bizlere yardımcı olmasını istiyoruz ’’ şeklinde konuştu.

Son Güncelleme ( Pazartesi, 11 Ekim 2010 00:51 )

 

ALBARDER, Pakistan için seferber oldu

Mustafa Tığlı

ESSEN- Merkezi Almanya’nın Essen şehrinde bulunan, Almanya Bartınlılar Kültür ve Dayanışma Derneği ( ALBARDER ), sel felaketi ile sarsılan kardeş ülke Pakistan’a malzeme ve maddi yardımında bulundu.

EL ELE VEREREK BU ACIYI SARACAĞIZ
Dernek başkanı Ahmet Gökgöz, kardeş ülke Pakistan’a destek olabilmek için dernek yöneticilerinin, özellikle derneğin kadın kollarının sefer ber olduklarını belirtti. Başkan Gökgöz gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi: ’’ Dernek olarak kardeş ülke Pakistan için yardım kampanyası başlattık. Oradaki kardeşlerimizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak yardımı gerçekleştirdik. Önümüzün kış ayı olması dolayısı ile elbise ve buna benzer eşyalara ağırlık verdik. Yardımlarımızda çocukların ve kadınların ihtiyaçlarına öncelik verdik. Tabiki imkanlar doğrultusunda, oradaki engelli kardeşlerimiz için de 40 adet engelli arabası gönderiyoruz. Derneğimizin kadın kolları bu konuda var güçleri ile çalıştılar. Oradaki acı hepimizin. Bu yarayı hepimiz el ele vererek saracağız. En hızlı bi şekilde bu yardımların Pakistan’a ulaşmasını sağlayacağız. Umarızki Pakistan’daki yara en kısa zamanda sarılır ve Pakistanlı kardeşlerimiz de normal yaşamlarına dönerler. Bu yardımların sağlanmasınd
a bize çok büyük destek olan Türk Dernekler Birliği Başkanımız Bahri Akalın’a da çok teşekkür ediyorum ’’ dedi. ALBARDER tarafından 223 karton eşya, 40 adet engelli arabası ve 1680 euro para yardımında bulunuldu.

http://www.haberler.com/video-haber/iframe/video.asp?id=2244491  

 

 
Mustafa Tığlı
ESSEN- Merkezi Almanya’nın Essen şehrinde bulunan Almanya’da Yaşayan Bartın Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ihtiyaç sahiplerine yönelik başlattıkları yardım kampanyaları bütün hızıyla sürüyor. Yaptıkları çeşitli yardımlar ile isminden sıkça söz ettiren ALBARDER, kendilerine başvuran Çaycumalı bir vatandaşı yine yalnız bırakmadı. Dernek başkanı Ahmet Gökgöz, derhal vatandaşın bu isteğine cevap verdi. Ve gerekli yardımın yapılmasını sağladı. İstenilen engellei aracı, anında ihtiyaç sahibinin akrabasına teslim edildi. Engelli arabasının tesliminde gazetemize konuşan dernek başkanı Ahmet Gökgöz ‘ mübarek ayda insanları sevindirmenin çok sevap olduğunu belirterek şunları söyledi: ” Biz ALBARDER olarak kurulduğumuz günden bugüne her türlü yardımlarımız ile ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza destek oluyoruz. Zaten derneklerde bu günler için vardır. Vatandaşlarımız derneklerine sahip çıksınlar. Dernekler ne kadar güçlü olursa , ihtiyaç sahiplerinin yaraları o denli çabuk sarılır. Özellikle bu mübarek ayda yaşlı bir insanımızı sevindirmek bize de manevi güç katıyor” dedi.

Son Güncelleme ( Pazar, 12 Eylül 2010 19:15 )

 
Gazetemizin dünkü sayısının manşet haberlerinden birini Almanya’daki Zonguldak İli Dayanışma Derneği Başkanı Erol Yukarıbaş ile Almanya Bartınlılar Derneği Başkanı Ahmet Gökgöz’ün “ uçak bileti fiyatlarının düşürülmesine” ilişkin açıklamaları oluşturuyor.
Sayın Yukarıbaş ve Sayın Gökgöz’e bölgemiz adına teşekkür ediyoruz.
Erol Yukarıbaş, Almanya’daki Zonguldaklılar’ın dernek başkanı olduğu gibi aynı zamanda ZONHAV ortaklarından birisi …
Bir şirket ortağının bilet fiyatlarından yakınması ve fiyatları belirleyen acentaya ( ÖĞER TUR) bilet fiyatlarının düşürülmesine ilişkin çağrıda bulunmasını, hem ZONHAV’ın, hem de Zonguldak Havaalanı’nın geleceği bakımından olduğu kadar, gurbetçi vatandaşlarımızın haksızlığa uğramasını önlemek bakımından da önemli bir “duruş” olarak görmek gerekiyor.
Eğer, Almanya’daki Zonguldaklılar Derneği Başkanı “Zonguldaklı” gurbetçilerin kazıklanmasına göz yummuş olsaydı, gurbetçilerimizin “yolunacak kaz” gibi görülmesine ses çıkarmasaydı; dernek başkanı olarak konumu “tartışılır” duruma gelecekti.
Aynı şeyleri Almanya’daki Bartınlılar Derneği Başkanı Ahmet Gökgöz için de söylemek gerekiyor.
Her iki dernek başkanı, gurbetçilerimizin “soyulmasına “ razı olmayan duruşu, umarız, ÖĞER TUR firmasının “yüksek fiyat” uygulamasından vazgeçmesinde etkili olacaktır.
Ancak asıl çözümün “ikinci firma” olduğu görüşüne biz de katılıyoruz.
Rekabet ortamı fiyatların kendiliğinden düşmesini sağlayabilir.
Alternatif uçak firması oluşturmak konusunda ise ZONHAV’a önemli görev düşüyor.
(SÖZ MECLİSTEN İÇERİ/ Erhan ÇAKMAK)
 

<< Başlat < Önceki 11 12 13 14 15 16 17 18 Sonraki > Son >>

Sayfa 14 > 18

Rastgele Resimler
No images